סידן גבוה בילדים

ילדים זקוקים לסידן כדי לבנות רקמת עצם, אך כמות גדולה מדי של סידן עלולה להזיק. עודף סידן בדם, או היפרקלצמיה, גורם לכליות לעבוד קשה במיוחד כדי להסיר את עומס יתר. רמות גבוהות כאלה מובילות להיווצרות אבנים בכליות. דיאט לבד הוא לא תמיד הגורם של רמות סידן גבוהות. לפעמים, סידן הגוף גבוה נגרמת על ידי גנטיקה, סרטן או מחלות.

דרישות סידן

סידן הוא מינרל חשוב כי הגוף האנושי צריך לבנות עצמות בריאות, טופס קרישי דם, שרירי החוזה לעזור עצבים לשלוח הודעות. זה זמין רק בטבע ולא ניתן ליצור על ידי הגוף. ויטמין D מסייע בקליטת סידן. מזון הוא המקור הטוב ביותר של סידן, אבל תוספי סידן מציעה חלופה. כמות הסידן הדרושה לגוף עולה ככל שגדל הילד. ילדים 1 עד 3 שנים של גיל צריך 500 מ”ג ליום, בעוד 9 עד 18 בני שנה צריך 1,300 מ”ג. תוספת מוגזמת מגבירה את הסיכוי לבעיות בריאות אצל ילדים.

תוספי סידן

תוספי סידן מכילים כמויות משתנות של סידן אלמנטלי בתוך סידן פחמתי או סידן ציטראט. מזונות בתוספת טפסים סידן אחרים מכילים gluconate, לקטט ו פוספט. מיצים מבוצרים מכילים סידן ציטראט malate. כמות הסידן שנספג על ידי הגוף תלוי בכמות הסידן הבסיסי הנצרך. Hypercalcemia לעתים רחוקות תוצאה של סידן תזונתי או משלים אבל רמות נסבל צריך להיות נמדד סידן היסודי.

הקשר עם הורמונים

הרגולטורים העיקריים של סידן הדם הם הורמון פרהתירואיד ו calcitonin. כאשר רמות סידן בדם יורדות, בלוטות הפרה-תירואיד מייצרות יותר הורמון פרהתירואיד. הורמון הפאתירואיד מגרה עצמות לשחרר סידן, ואת מערכת העיכול לספוג יותר סידן. כאשר רמות הסידן עולה, בלוטת התריס מייצרת calcitonin, אשר counteracts שחרור סידן וקליטה. הגורם העיקרי לרמות סידן גבוהות אצל ילדים הוא היפרפתרואידירוס, או בלוטת יתר של בלוטת התריס. כמו כן, תרופות מסוימות, כגון ליתיום ו משתנים, עשוי להגדיל את שחרורו של הורמון הפאתירואיד.

סרטן ומחלות אחרות

כמה גידולים סרטניים מייצרים חלבונים המחקים את הורמון הפרתירואיד, ובכך מגרים את שחרור הסידן. כמו כן, סרטן בתוך רקמת העצם עלול לגרום לשחרור סידן מוגבר. מחלות דלקתיות המעלות את רמות הוויטמין D בדם יכולות לעורר עודף ספיגת סידן, ומחלה תורשתית גנטית הנקראת היפרקלצימיה hypocalciuric גורמת להגברת הסידן בדם מפני קולטני סידן פגומים. השפעות משניות של מחלות הגורמות לחוסר יכולת להגדיל את שחרור סידן העצם בגלל חוסר פעילות גופנית נושאת משקל.

סיבוכים

יתר לחץ דם לא מטופל גורם לסיבוכים שונים במערכת הגוף. עצמות משחררות סידן עודף הופך דק יותר נוטה שברים. גידול ילדים עם hypercalcemia עלול לפתח עקמומיות עמוד השדרה ומעמד קצר. גבישי סידן עשויים להצטבר בכליות ולגרום לאבנים בכליות. עודף סידן פוגע ביכולת הכליות לסנן דם בצורה נכונה, וכתוצאה מכך מחלת כליות. אפילו את מערכת העצבים ואת הלב מושפעים כאשר מופיעים סימנים של דמנציה, בלבול פעימות לב לא סדיר.

אפשרות הטיפול הראשונה היא הידרציה. הגדלת זרימת הנוזלים דרך הכליות תדלל את סידן הדם, מה שמקשה על הנזק לכליות. טיפול עם פונקציות משתן באותו אופן, על ידי הגדלת זרימת הנוזלים דרך הכליות. תרופות ביספוספט יעכבו התמוטטות העצם והוספת calcitonin מפחיתה את ספיגת הסידן. טיפול רמות גבוהות של ויטמין D עם glucocorticoids מקטין את ספיגת הסידן גם כן. אם הכליות נפגעות, המודיאליזה תסיר עודף רעלים וסידן מהדם. לאחר רמות סידן בדם לחזור נורמלי, הסיבות הבסיסית חייב להיחקר.

אפשרויות טיפול