באיזו תדירות יש לאדם קולונוסקופיה?

קולונוסקופיה מצילה חיים כאשר משתמשים בהם לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס. האגודה האמריקאית לסרטן וכוח המשימה של שירותי מניעה בארה”ב ממליצים על הקרנה סדירה של סרטן המעי הגס החל מגיל 50, עבור אנשים בסיכון ממוצע. המכללה האמריקנית לגסטרואנטרולוגיה עוד מייעצת שאפריקנים-אמריקאים מתחילים את ההקרנה בגיל 45 בשל סיכון מוגבר. קולונוסקופיה מאפשרת הדמיה של פי הטבעת ואת כל אורך המעי הגס ויש לחזור על עצמו כל 10 שנים. שיטות סינון חלופיות זמינות, כולל סיגמואידוסקופיה גמישה, חוקן בריום בעל ניגודיות כפולה, בדיקת קולונוגרפיה CT ובדיקה אימונוכימית צואתית, או FIT.

הקרנה עבור אנשים בסיכון מוגבר

גורמים מסוימים מגבירים את הסיכון לסרטן המעי הגס ויכולים להזדקק להקרנה מוקדמת יותר או תכופה יותר. אנשים עם קרוב משפחה שאובחן עם סרטן המעי הגס לפני גיל 60 צריכים להתחיל את ההקרנה בגיל 40 – או 10 שנים מוקדם יותר מאשר את גיל התפתחות יחסית סרטן. קולונוסקופיה יש לחזור על עצמו כל 5 שנים במצב זה. הקרנה לפני גיל 50 עשוי גם להיות מוצדקת עבור אנשים שמנים או יש היסטוריה של עישון כבד. לדון על לוח זמנים מתקדם יותר ההקרנה עם הרופא שלך אם אתה מאמין שאתה בסיכון מוגבר.

שיטות סינון אלטרנטיביות

למרות שהקולג ‘האמריקאי לגסטרואנטרולוגיה ממליץ על קולונוסקופיה כמבחן המעי הגס המועדף, ניתן להשתמש בשיטות אלטרנטיביות להצגת סרטן המעי הגס. אלה כוללים סיגמואידוסקופיה גמישה, קולונוגרפיה של CT וחוקן בריום בעל ניגוד כפול, הידוע גם כסדרת GI נמוכה יותר. סיגמואידוסקופיה גמישה דומה לקולונוסקופיה, אך מאפשרת גישה רק למעי הגס התחתון. CT קולונוגרפיה, המכונה גם קולונוסקופיה וירטואלית, מספק תמונות של המעי הגס באמצעות טכנולוגיית המחשב. שיטות חלופיות אלה דורשות בדיקות תכופות יותר, בדרך כלל כל 5 שנים. שיטת ההקרנה FIT, אשר מזהה דם בצואה, יש לחזור על עצמו מדי שנה.